Корисна інформація

Одне життя дорожче бомби

У далекій Африці Швейцер не пориває зв’язки з друзями із Європи. А там у цей час розгортаються грізні події: революції, війни. У роки Першої світової війни він разом з Альбертом Ейнштейном, Роменом Ролланом, Стефаном Цвейгом, Бернардом Шоу входить до групи прогресивних діячів науки і культури, які займають активну антивоєнну позицію. 25 серпня 1915 року він писав Ромену Роллану з Ламбарене: «Мені було необхідно сказати Вам, як я захоплююсь мужністю, з якою Ви повстаєте проти мерзенності, яка одурманює маси в наші дні... Бийтеся ж, я всім серцем з Вами, хоча й не можу в теперішньому моєму стані діяльно допомогти Вам».

У кінці 20-х років Швейцер виступає на захист африканців, які борються за свою національну незалежність. У статті «Відносини білої і кольорових рас» Швейцер наполягає на наданні африканцям прав та свобод.

Звістка про атомне бомбардування Хіросіми й Нагасакі шокувало вченого. Він одним із перших протестував проти атомної зброї. Став крилатим його вислів:
«Коли однією - єдиною бомбою вбивають сто тисяч життів - мій обов’язок довести світові, наскільки цінне одне життя».

Антивоєнна публіцистична діяльність Швейцера викликала широкий міжнародний резонанс. За внесок у збереження миру на Землі Альберту Швейцеру в 1952 році була присуджена Нобелівська премія миру. Більшу частину її він витратив на будівництво селища для прокажених.

До останніх днів лікар не припиняв працювати. Коли ж відчув, що сили залишають його, то попросив друзів не метушитися, не реанімувати його, а дати спокійно піти... 4 серпня 1965 року об 11-й годині вечора на 91-му році життя перестало битися серце Альберта Швейцера. Він помер спокійно, у своєму ліжку, у лікарні серед джунглів, яку він будував і любив. Дізнавшись про смерть лікаря, люди стали заповнювати майданчик перед вікнами його кімнати. Почався ритмічний африканський спів, тамтами сповістили джунглі про смерть.

Молоді і старі, священики та лікарі, друзі і пацієнти... Всі вони говорили різними мовами, але одну й ту ж фразу: «Він був нашим батьком».

І знову тамтами відбивали сумну звістку: «Великий білий лікар помер»…

Бюро перекладів «Переклад Бюро» Київ
Медичний переклад
(093) 9816038

Будь ласка, надсилайте ваші побажання за адресою office@perekladburo.com.ua